Метод золотого перетину

By | 24/04/2018

goldkadrДосить часто фотографи-новачки запитують: “Як зробити гарну композицію в кадрі?”

Я думаю, ви погодитесь, що єдиної відповіді на це запитання немає та не може бути. Тим не менш, є різноманітні способи покращити картку в кадрі. Одним з найпростіших є використання методу золотого перетину.
Звичайно, якщо ваше фото зроблене не по цьому правилу, це не значить, що воно обов’язково буде поганим, адже завжди є виключення з правил. Проте досвідчені фотографи рекомендують спочатку навчитись фотографувати згідно цього правила, а вже після цього починати експерименти з композицією.

Згідно визначення, що дає Вікіпедія, золотий перетин – це ділення неперервної величини на дві частини у такому співвідношенні, за якого менша частина відноситься до великої так само, як велика – до усієї величини.

Не дуже зрозуміло, вірно? Я спробую пояснити вам простіше.

Зверніть увагу на головну картинку статті, вона досить яскраво демонструє один з варіантів методу золотого перетину.

Точка, у якій перетинаються діагоналі – саме те місце, де новачки зазвичай розміщують те, що вважають головним на фото. Гляньте для прикладу на аматорські фото людей. В більшості випадків у центрі буде розміщено голову людини. Хоча інколи така композиція може бути виправданою, у більшості випадків таке фото буде виглядати не дуже гарно, оскільки в кадрі буде надто багато пустого простору.

А тепер гляньте на лінії на картинці. Якщо уявно розділити кожну сторону “кадру” на 8 частин, ви помітите, що лінії проведено на відстані 2/8 між собою та 3/8 від країв. Чому саме так?

Згідно принципу золотого перетину, маленьке має відноситись до середнього так само, як середнє до великого. В нашому випадку велике – це вся сторона (8), маленьке – відстань від краю до лінії (3/8), середнє – відстань від краю до лінії + відстань між лініями (5/8). А тепер рахуємо:

маленьке до середнього: 3 ділимо на 5 = 0.6

середнє до великого: 5 ділимо на 8 = 0.625

Як бачите, цифра приблизно однакова. Але це все сухі цифри, як же використати це для фото?

 

Золотий перетин для фото

 

Зустріти метод золотого перетину можна у будь-якому виді образотворчого мистецтва. Для прикладу, ось як він буде виглядати у живописі:

Для фотографа метод золотого перетину – один з найпростіших способів виділити головне на картинці. Згідно порад досвідчених фотографів, акценти на фото варто розміщувати в так званих точках золотого перетину – на картинці вони виділені. Так в одну з цих точок ви пожете помістити голову людини або квітку, будиночок на пейзажі і тд. Предмети, розміщені в цих точках, є найбільш примітними для людського ока.

Також важливі для кадру предмети варто розміщувати на лініях золотого перетину. Так, фотографуючи пейзаж, розмістіть горизонт на лінії золотого перетину, а не посередині кадру.

Аналогічною є ситуація з вертикальними лініями. Наприклад, якщо ви фотографуєте людину біля дерева, можна помістити на одну лінію золотого перетину людину, а на іншу – дерево.

Поделиться с друзьями

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *